SİNAN SERTEL ANISINA
MİNYATÜR SERGİSİ - 2020

2019'da kaybettiğimiz #SinanSertel in anısına
Şeker Sanatevi Sanatçılarının, Olympos Antik Kenti Minyatür Sanat Eserleri çalışmaları

SANATÇILAR VE SANAT ESERLERİ

"Olympos Piskoposluk Sarayı Mozaikleri"

Screenshot
Screenshot

Aslıhan Bardakçı

Anadolu’nun önemli bir Antik Kenti olan Olympos’ta bulunan Piskoposluk Sarayı’ndaki mozaikleri minyatür sanatıyla resmettim. İçinde bulunmaktan çok gurur duyduğum; bilimi, tarihi ve sanatı birleştiren bu projede yer aldığım için hocam Sabriye Şeker’e ve Olympos Kazı Ekibi’ne çok teşekkür ederim."Bazilika"

Screenshot
Screenshot

Ayşegül Nalçacı

Olympos gibi efsaneler şehri bir antik kentte çok değişik duygular yaşadım. Orada yaşamış insanların nasıl yaşadıklarını kazı alanlarında gördüm, gördüklerimden de esinlenerek eserimi tamamladım."Olympos Mozaikli Yapı C Odası Mozaiği"

Screenshot
Screenshot

Aysel Tuncer

Ülkemizin en önemli antik kentlerinden biri olan Olympos'un Mozaikli Binası’nda  bulunan muhteşem mozaikleri minyatürüme aktarırken o tarihi atmosferi soluyabilmek bana çok büyük bir mutluluk verdi. Bu projede bana yer veren değerli hocam Sabriye Şeker'e ve bizleri çok iyi ağırlayan Olympos kazı ekibine teşekkürlerimi sunuyorum."Olimpiyatlar, Bellerophontes’in Zaferi"

Screenshot
Screenshot

Çiğdem Ustaoğlu

Yurdumuzun olağanüstü görkemli tarihi kalıntılarından biri olan Olympos Antik Kenti’nin dokusunu, yapılarını, coğrafyasını ve mitolojik hikayelerini minyatür sanatımızla betimlemek şansını yakalamış olmak çok heyecan verici olmasının yanı sıra, bilimsel bir çalışmanın parçası olması nedeniyle de ayrıca gurur ve onur verici. Olympos Kazısı’nın tüm paydaşlarına ve Hocam Sabriye Şeker’e çok teşekkürler."Giriş Kompleksi"

Screenshot
Screenshot

Esin Şeker

Olympos Antik Kentinin bugüne ulaşmış kalıntılarına ilk baktığımda yaşadığım şey, insan ve toplum ilişkisinin ne kadar güçlü olduğu duygusuydu. Çalışmamda özellikle giriş kompleksini seçtim. Kalıntıların fotoğraflarından yapının geometrik yapısını hissetmek hiç zor değildi. Böylece izometrik olarak yapıyı resmetmeyi daha uygun buldum. Çünkü bu resme biraz yukarıdan, tıpkı bir tanrı bakış açısıyla bakmak daha uygundu. Giriş kompleksinin nefes aldığı zamanlarda nasıl görünebileceği üzerine düşünerek, doğa ve mimariyi resmettim. Burada biraz da gözümüzde canlandırabileceğimiz bir kompleks yaratmaya çalıştım."Mozaik"

Screenshot
Screenshot

Esna İnci

Antik kentler arasında önemli bir yere sahip olan Olympos ile ilgili bir projede yer aldığım için çok mutluyum. Bunun için hocam Sabriye Şeker’e ve sizlere çok teşekkür ederim,"Köprü"

Screenshot
Screenshot

Fazilet Keçik

Olympos bir geçmiş ve bu günümüz. Yaptığım eserde ki köprü dünü bugüne getirdi. Köprü bir kavuşma bir bilgi kervanı."Olympos Alkestis Lahdi"

Screenshot
Screenshot

Gülsüm Yiğittürk

Olympos gibi büyüleyici bir ortamda bulunmak beni çok etkiledi. Lahdi çalışmak çok zevkliydi. Böyle bir projede yer aldığım için hocam Sabriye Şeker’e ve sizlere çok teşekkür ederim.."Tiyatro"

Screenshot
Screenshot

Hülya Toksöz

Mitolojik hikayelerin geçtiği şehri koklamak... Antik tiyatroda müziğin sesine kulak vermek... Korsanların top seslerini duymak... Akan derenin buz gibi suyunda serinlemek... Tanrıların ruhlarına bürünmek... O dönemde nefes almak, “yaşamak” , ben olmak..."Olympos Aydınlatma Araçları"

Screenshot
Screenshot

Nahide Çiçek Müderrisoğlu

Aydınlatmanın ne kadar önemli olduğunu ancak elektrikler kesildiğinde anlayabildiğimiz bir zamanda yaşıyoruz. Olympos 'ta gezerken o çağlarda cam ustalarının kandillerinin yaşam için ne kadar önemli  olduğunu düşündüm ve aydınlatma konusunu çalışmaya karar verdim. Çalışırken kendimi cam ustası gibi hayal ettim; hem kandiller yapıyordum hem de o kandillere kendi renklerimi katmaya çalışıyordum. "Mozaikli Yapı D Odası ve Thalassa Mozaiği"

Screenshot
Screenshot

Neşe Erçoban

Olympos Antik Kenti'nden bugüne kalanlar ve geçmişte olanlar arasında bağ kurmaya çalışarak, hayranlıkla ve merakla çalıştım eserimi. Tüm öğrendiklerimle yer aldığım bu proje için değerli Hocam Sabriye Şeker 'e ve sizlere teşekkür ederim. "Vespasianus Hamamı"

Screenshot
Screenshot

Nijer Dilber

Gizemli Olympos tarihini incelediğimde, doğa harikasının içinde küçük hamamı yaparken büyük bir zevk aldım. Böyle bir imkanı bizlere sunduğunuz için çok teşekkür ederiz."Zeniketes Vatan Savunması"

Screenshot
Screenshot

Sabriye Şeker

Gelmeden önce sadece doğasının güzelliğini bildiğim Olympos’ta Tarihi ve mitolojik hikayeler beni büyüledi. Bu bölgedeki krallığın kutsallığını, doğanın büyülü gücü Tarihi ve mitolojik hikayeleri Minyatürlerle resmederek böyle bir projenin parçası olmak Atölyem ve benim için gurur kaynağı oldu. İyi ki sanat var ..."Liman Binaları"

Screenshot
Screenshot

Sevil Bayrak

Tarihin sayfalarında önemli bir yer edinmiş olan olimpos için minyatür çalışmak bana gurur verdi. Şehrin tarihi ve görkeminden öyle etkileniyorsunuz ki sizi içine çekiyor."Olympos Piskoposluk Sarayı Perystil Mozaikler / Baniler 2"

Screenshot
Screenshot

Silva Atiniz

Olympos Antik Kenti Piskoposluk Sarayı Perystil'inin yapımına sağladıkları katkılardan dolayı duvar mozaiklerinde yer alan baniler, 'Balıkçı ve Çiftçi', acaba yüzyıllar sonra bu mozaiklerden farklı bir çalışmaya konu olacaklarını tahmin ederler miydi? Onları görsel olarak günümüze ulaştıran şey bir sanat eserinde yer almış olmalarıydı. Sanatın iyileştirici ve moral veren yönünü çokça hissettiğimiz bu dönemde yaptığımız bu çalışma bir yandan renklerle haşır neşir olurken bizlere yüzyıllar öncesine mutlulukla dokunma imkanı verdi."Han"

Screenshot
Screenshot

Ümit Üstün

Atölye Şeker olarak Olympos ile ilgili yaptığımız ikinci projenin de içinde yer almaktan gurur duydum. Projeye hazırlanırken çok keyifle çalıştım."Zeus’un Evi Olympos"

Screenshot
Screenshot

Zeynep Ocak

Bu minyatürü yaparken, bizden önceki yaşamların izini sürmek ve mitolojiyle harmanlamak bana büyük zevk verdi. Bana bu fırsatı veren hocam Sabriye Şeker'e ve bu imkanı sunan sizlere çok teşekkür ederim.

ŞEKER SANATEVİ SANATÇILARI

Pic
ASLIHAN BARDAKÇI
Sanatçı

29.01.1992 tarihinde İstanbul’da doğdum. Marmara Üniversitesi Ekonometri bölümünden mezun olduktan sonra özel sektörde çalışmaya başladım. 2016 yılından beri devam etmekte olduğum Şeker Sanat evi’nde aynı zamanda Sabriye Şeker’in asistanlığını da yürütmekteyim.


Pic
Ayşegül Nalçacı
Sanatçı

1970 yılında Niğde'de doğdum. İlk,orta ve lise eğitimimi Ankara'da aldım. Tezhip eğitimine 2003 yılında Basad'da (Bakırköylü Sanatçılar Derneği) başladım. Halen Şeker Sanatevi'nde tezhip ve minyatür derslerine devam ederek atölye çalışmalarımı yapmaktayım. Sosyal yardım projeleri kapsamında hemen her sene birçok sergiye katıldım. 2016 Yılından bu yana Bakırköy Belediyesi bünyesinde açılmış olan tezhip kursunda Kursiyerlere eğitmenlik yapmaktayım.

Pic
Aysel Tuncer
Sanatçı

1985 yılında Istanbul'da doğdu. 2011 yılında Istanbul Üniversitesi Ekonometri bölümünden mezun oldu. 2013 yılında Sabriye Şeker’e ait Şeker Sanatevi’nde tezhip ve minyatür derslerine başladı. 2013 yılından beri Şeker Sanatevi ile birlikte çeşitli sergilere katılmıştır. Halen Sabriye Şeker’den tezhip ve minyatür dersleri alamaya devam etmektedir.


Pic
Çiğdem Ustaoğlu
Sanatçı

İst.Teknik Üni. Mimarlık Fakültesi mezunudur. Yüksek lisansını 1987 yılında Restorasyon Ana Bilim Dalında tamamladı. Boğaz’ ın çeşitli semtlerinde restorasyon çalışmalarında şantiye ve proje mimarlığı yaptı. 2002 yılında Bakırköy Cafer Ağa Klasik Türk Sanatları Kursu’ nda Geleneksel Sanatların  tezhip dalında eğitim almaya başladı. 2008 yılından itibaren tezhip ve minyatür sanatçısı Sabriye Şeker yönetimindeki Şeker Sanatevi grubu ile birlikteyurtiçi ve dışında bir çok sergiye katıldı. Ayrıca Bakırköy Belediyesi Fil Damı Kültür Merkezi ve Şeker Sanatevi’ nde minyatür dersleri vermeye devam etmektedir.

Pic
Esin Şeker
Sanatçı

2014 yılından beri tezhip ve minyatür çalışmalarına şeker sanat evi bünyesinde devam etmekte ve aynı zamanda sanat evinin genel koordinatörlüğünü yürütmekteyim. Süreç içerisinde bir çok karma sergiye katıldım.


Pic
Esna İnci
Sanatçı

1975 yılında Erzincan’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Erzincan’da tamamladı. 1997 yılında Selçuk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu. On yıl öğretmenlik yaptı. 2014 yılından beri Şeker Sanatevi’nde tezhip derslerine devam ediyor.
Pic
Fazilet Keçik
Sanatçı

2000 yılında resim sanatıyla tanıştım. Değerli hocalarımdan ders alarak bu sanatın tadına vardım. Yolum Şeker Sanatevi ile kesişti. Tezhip ve Minyatür sanatının tadına vardım. Yolun çok başındayım İnşallah güzelliklere bilgiye sanatla elele oluruz.


Pic
Gülsüm Yiğittürk
Sanatçı

2006-2010 yılları arasında Şeker Sanatevi’nde Tezhip Minyatür eğitimi aldım. 2010 yılından beri Sabriye Şeker hocanın yardımcılığını yapıyorum. Eğitim döneminden beri Sabriye Şeker önderliğinde sosyal projelere yurt içinde ve yurt dışında sergilere katıldım.
Pic
Hülya Toksöz
Sanatçı

Hülya Toksöz 1963 yılında İstanbul’da doğdu. Sanat hayatına 2003 yılında Bakırköy Sanatçılar Derneği'nde başladı. Sanat çalışmalarında Sabriye Şeker’den eğitim ve ilham alırken, iki çocuk annesi Hülya Toksöz'ün ilgilendiği sanat dalları arasında tezhip ve minyatür sanatları bulunmakta.


Pic
Nahide Çiçek Müderrisoğlu
Sanatçı

Resme duyduğum  ilgi yıllar içinde yolumu tezhiple birleştirdi. Topkapı Sarayı'ndan mezun olduktan sonra çalışma hayatı nedeniyle çok ilgilenemediğim tezhip ve minyatüre 2016'dan buyana çok değerli hocam Sabriye Şeker'in atölyesi Şeker Sanatevi'de devam etmekteyim.


Pic
Neşe Erçoban
Sanatçı

1973 Bursa doğumludur. Uludağ Üniversitesi İ.İ.B.F İşletme Bölümü mezunudur. 2004 yılından beri tezhip ve minyatür çalışmalarına Şeker Sanatevi'nde devam etmektedir. 2006-2010 yılları arasında Sabriye Şeker in yardımcılığını yapmıştır. Yurtiçi ve yurtdışında birçok karma sergiye katılmıştır. Nisan 2019 da ilk kişisel sergisini gerçekleştirmiştir. 

Pic
Nijer Dilber
Sanatçı

1962 Ordu doğumluyum. Minyatür ve tezhip sanatı 1988 yılından itibaren çeşitli yerlerden aldığım eğitimlerle hep hayatımdaydı. 2019 yılında Sabriye Şeker hocamın atölyesi olan Şeker Sanatevi'nde minyatür eğitimi aldım.
Pic
SABRİYE ŞEKER
Sanatçı

Bakırköy'ümüze değer katan Kültür ve Turizm Bakanlığı minyatür ve tezhip sanatçısı Sabriye Şeker, bir süre BASAD’da öğrenci yetiştirdikten sonra kendi atölyesi Şeker Sanatevi’ni açarak birçok öğrenci ve öğretmen yetiştirmiştir. Sabriye Şeker’i diğer sanatçılardan ayıran en önemli özellikler ilklere imza atması ve her zaman sosyal projelerde yer almasıdır. Sanatçımızın ilklerine kısaca özetlersek, Doğduğu, yaşadığı Bakırköy'ün tüm tarihi eserlerinin minyatürlerini yapmış ve bu çalışmalar Bakırköy Mimarlar Odası tarafından "Minyatür ve Fotoğraflarla Makri Hori'den Bakırköy'e Ayestefonos’tan Yeşilköy"e adı altında kitap olarak 2009‘da yayınlanmıştır. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ile psikiyatri ile geleneksel sanatları birleştiren "Minyatür Hat ve Tezhipte Osmanlı'dan Günümüze Psikiyatri / Usul-i Kadim il Akliyye" ve "Otizm ve Sanat", projeleri ile de sanatı ve yaşamı birleştiren ilk çalışmaları gerçekleştirmiştir. Yemenilerdeki oyaları stilize ederek ve saz yolu motifleri ile balerin ve meme kanserini simgeleyen kadın figürleri ile oluşturduğu tezhip ve minyatür çalışmaları ile geleneksel sanatlara farklı bakış açıları getiren ilk çalışmaları ortaya koymuştur. Olimpos festivalinde ise linol baskı ve minyatürü birleştiren çalışmaları ile yine bir ilki gerçekleştirmiştir. Yurt içi ve yurt dışında (İtalya, ABD, Kosova, Malta, Yunanistan, Hong Kong, KKTC) birçok sergi açan sanatçımız 2017'de Çekmeköy Klasik Sanatlar Projesi kapsamında "Osmanlı’da Minyatür Sanatı" konulu seminer ve aynı yıl İKSM'de tezhip dersleri vermiştir. Aynı yıl İstanbul'da ve Eskişehir'de sergi açan sanatçı 2018'de İstanbul'a Dair Yeditepe Bienali'ne ve Ege Üniversitesi'nin "Destanlarımız, Masal ve Halk Kahramanlarımız" Sergisi'ne katıldıktan sonra Antalya Belediyesi'nin düzenlemiş olduğu Olympos Kültür ve Edebiyat Festivaline katılarak tüm sergi eserlerini Antalya Müzesine bağışlamıştır. 2019'da da proje kapsamında Olympos kazı alanları ile ilgili çalışmaları sürdürmektedir. Son olarak Göbeklitepe tarihi kalıntıları ile ilgili minyatür projesi kapsamında çalışmalara devam ederken atölyesinin geleneksel yıllık projelerini de sürdürmektedir.

Pic
Sevil Bayrak
Sanatçı

1966 Trabzon doğumluyum.2002 yılından beri tezhip sanatına gönül verdim.Halen şeker sanatevinde tezhib ve minyatür çalışmalarına devam etmekteyim.

Pic
SİLVA ATİNİZ
Sanatçı

1971 yılında İstanbul’da doğdum. 1993 yılında İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı’ndan mezun oldum. Halen özel sektörde faaliyet gösteren uluslararası ticaretle uğraşan bir şirkette Satış ve Pazarlama Müdürlüğü görevini sürdürmekteyim; aynı zamanda Turizim Bakanlığına bağlı profesyonel turist rehberiyim. Tezhip eğtimi almaya 2001 yılında Bakırköy Caferağa Medersesi’nde başladım. İsmek – Sefaköy şubesinde 2 sene boyunca Hatice Aksoy hocanın öğrencisi oldum. Çalışmalarıma 2009 yılından bu yana Atölye Şeker çatısı altında Sabriye Şeker Hoca ile devam etmekteyim. 2009 yılından bu yana Sabriye Şeker liderliğinde düzenlenen çeşitli yurt içi ve yurt dışı atölye sergisinde çalışmalarımla yer aldım. 2013 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye’sinin düzenlediği ‘İstanbul’ konulu yarışmada ‘Da Vinci Köprüsü’ adlı çalışmamla tezhip mansiyon ödülü kazandım.

Pic
Ümit Üstün
Sanatçı

1954 yılında İstanbul’da doğdu. Kültür Koleji’nden mezun oldu. Geleneksel sanatlarla ilgili çalışmalarına, 2002 yılında BASAD’da Sabriye Şeker’in öğrencisi olarak başladı. Çeşitli hocalardan anotomi, desen ve çiçek resmi dersleri aldı. Şeker Sanatevi tezhip ve minyatür grubu ile birlikte yurtiçi ve yurtdışında birçok sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. Sanatçı çalışmalarına Şeker Sanatevi’n de devam etmektedir.

Pic
Zeynep Belkİs Ocak
Sanatçı

1965 yılında İstanbul'da doğdu. YTÜ Kimya mühendislik okudu.2009 da tekstil sektöründen emekli oldu. İlk minyatürle tanışması Caferağa Medresesi'nde oldu. Şeker sanat evininde Sabriye Şeker'den dersler almaya başladı. Şeker Sanatevi çatısı altında birçok sosyal projeye ve yurt içi, yurt dışı sergilere katıldı. Bilimsel bitki çizimi, karakalem ve insan figürü kurslarına katıldı. 2017 de Ümit Üstün ile ortak Sergi açtı. Halen Şeker Sanat evi'nde çalışmalarına devam etmektedir.

image

SİNAN SERTEL

SANAT TARİHÇİ - DOKTORA

1987 - 2019 /
Antalya, Olympos Kazısı, Alan Sorumlusu ve Kazı Başkanı Yardımcısı Vekili

19 Mayıs 2019'da vahim bir olay sonucu kaybettiğimiz Ekip Arkadaşımız, Hocamız, Kardeşimiz, Oğlumuz.. #SinanSertel 'in hatırasına,


Sinan Sertel Sayfası